Nawierzchnie ogrodowe

nawierzchnie ogrodowe

Niegdyś niedoceniane, dziś stały się istotnym elementem decydującym o charakterze ogrodu. Wygląd nawierzchni, jak i materiały jakie zostaną użyje do ich wykonania, na długie lata przesądzą o walorach estetycznych i użytkowych przydomowej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się Państwo na kamień, drewno, beton lub postawicie na nawierzchnie ekologiczne (ażurowe) wykonanie projektu najlepiej jest powierzyć architektowi krajobrazu Profi Garden. Możecie również Państwo zlecić naszej firmie tylko usługi wykonawcze, albo skorzystać z projektu zewnętrznego architekta, a nam powierzyć jego realizację.

Drewniana nawierzchnia w ogrodzie
Drewno doskonale wtapia się w zieleń. Jest również neutralne dla ogrodowych kompozycji, nawet jeśli jest układane na dużych płaszczyznach. Naszym zdaniem, warto łączyć drewno z innymi materiałami. Ciekawym pomysłem jest ułożenie na utwardzonej nawierzchni wysypanej żwirem kilku drewnianych paneli w formie kwadratów lub użycie zaolejowanych podkładów kolejowych. W nowoczesnych ogrodach ładnie prezentują się również deski ryflowane, najlepiej wykonane z twardego drewna egzotycznego.

Nawierzchnia betonowa w ogrodzie
Beton jest materiałem wdzięcznym do formowania i barwienia. Dzięki temu możemy wybierać spośród mnogości bloczków, kostek lub płyt w dowolnych rozmiarach, kolorach i o przeróżnych fakturach. Dom w modernistycznym stylu wymagać będzie zastosowania w ogrodzie form betonowych o regularnych kształtach, wykończonych naturalnym kamiennym kruszywem. Ci, którym zależy, by ich ogród był ekologiczny, mogą sięgnąć po ażurowe kostki umożliwiające wsiąkanie do gruntu wód opadowych. Wolne przestrzenie między nimi wypełniamy żwirem, grysem lub obsiewamy trawą. Świetnie się sprawdzą zwłaszcza na podjeździe do garażu.

Kamienna nawierzchnia w ogrodzie
Kamień można łączyć na różne sposoby. Ważne jest jednak umiejętne zastosowanie tego materiału mając zwłaszcza na uwadze elewacją budynku. Różne faktury kamienia pozwalają na zaprojektowanie naprawdę nietuzinkowych nawierzchni. Możemy wykorzystać kostkę, lite płyty z piaskowca, granitu oraz bazaltu albo popularny żwir. Należy przy tym pamiętać, że piaskowiec czy wapień nie nadają się na podjazdy i parkingi. Ścieżki i tarasy można wykładać płytami, płytkami i kamienną kostką. Powierzchnie tych materiałów mogą być szlifowane lub piaskowane. Modne jest łączenie surowego betonu ze szlachetnym kamieniem lub kolorowym kruszywem.

Ekologiczna nawierzchnia w ogrodzie
Do budowy nawierzchni ekologicznej (ażurowej) można wykorzystać każdy rodzaj bruku ułożony w odstępach lub specjalną kostkę betonową z wypustami dystansowymi bądź otworami. Między odstępami wysiewa się lub układa trawę. Sprawdzają się również niskie, niekwitnące byliny. W wilgotnych i ocienionych miejscach warto pomyśleć o mchu.

Niezależnie od wyboru rodzaju nawierzchni ogrodowej należy pamiętać, że jej wykonanie łączyć się będzie z dużym nakładem pracy i środków. Niejednokrotnie niezbędne będzie wykorzystanie sprzętu ciężkiego, specjalistycznych maszyn i urządzeń. Warto zatem powierzyć wykonanie nawierzchni ogrodowej wyspecjalizowanej firmie ogrodniczej. Profi Garden dysponuje zarówno sprzętem jak i doświadczoną ekipą. Układamy nawierzchnie ogrodowe w Krakowie i okolicach, ale duże projekty realizujemy na terenie całego kraju. Zapraszamy.

Co zapewniamy:

  • projekt koncepcyjny i wykonawczy
  • dobór i dostawę materiałów
  • kompleksową realizację
  • gwarancję jakości
123

zaprojektowanych ogrodów

100%

zadowolonych klientów

18

markowych maszyn

1327

różnych sadzonek