Systemy nawadniania

systemy nawadniania

Nowoczesne systemy nawadniania zapewniają utrzymanie ogrodów w znakomitym stanie i wbrew obiegowym opiniom, znacząco obniżają koszty pielęgnacji przydomowej zieleni. Oszczędności na zużyciu wody sięgają do 50 proc! Automatyczne podlewanie ogrodu gwarantuje prawidłowy wzrost roślin bez oglądania się na warunki pogodowe. Jest też najzwyczajniej wygodne.

Profi Garden gwarantuje swoim klientom dobranie optymalnego oraz adekwatnego do ich budżetu systemu nawadniającego. System nawadniania ogrodowego wymaga wykonania projektu. Prawidłowy projekt nawadniania ogrodu opiera się na wydzieleniu sekcji nawadniających, które odpowiadają za pracę zraszaczy oraz linii kropelkujących. Podczas prac planistycznych wydzielone strefy łączone są w sekcje systemu nawadniającego. Każda z sekcji zaopatrzona jest w odrębne przyłącze do elektrozaworów wodnych. Instalację nawadniającą wykonuje się przed wysianiem lub ułożeniem trawy oraz przed założeniem rabatek kwiatowych. Zainstalowanie systemu nawadniania w ogrodzie z zasadzonymi roślinami jest również możliwe, choć wymagać będzie precyzyjnych robót przy wykonywaniu prac ziemnych. Wykonanie systemu nawadniania dzielimy na etapy:

Prace ziemne
Wykonanie prac ziemnych przy zakładaniu ogrodu od podstaw nie nastręcza szczególnych problemów, choć niekiedy, z uwagi na ukształtowanie terenu i rodzaj podłoża, może być nie lada wyzwaniem. Jednak znacznie trudniejsze jest przeprowadzenie prac ziemnych, gdy mamy do czynienia z zasianym już trawnikiem. Wówczas nacinanie drani oraz jej rozchylanie na szerokości umożliwiającej wykonanie wykopu, wymaga precyzji.

Układanie orurowania
Rozprowadzenie rur zasilających w wodę wykonuje się zgodnie z projektem wydzielenia poszczególnych sekcji nawadniających.

Montaż sekcji nawadniającej
Linie kropelkujące i taśmy montujemy w miejscach gdzie planowane są nasadzenia krzewów, kwiatów czy też drzew. Rurki maskuje się warstwą ściółki, która zapewnia odpowiedni przepływ wody do korzeni roślin. Na końcowym etapie montowane są zraszacze trawnikowe. Łączymy je z orurowaniem po najkrótszym torze w taki sposób, aby uzyskać maksymalne ciśnienie wody. Głowice zraszaczy umieszczane są równo z powierzchnią trawnika.

Przyłącze wody i sterownik systemu nawadniania ogrodu
Do automatycznego systemu nawadniania ogrodu niezbędne jest wykonanie przyłącza wody oraz instalacja sterownika wraz z elektrozaworami. Rzecz jasna konieczne jest również wykonanie zasilania elektrycznego. Pracownicy Profi Garden wykonują wszelkie prace przyłączeniowe, zaś na ostatnim etapie przeprowadzają regulację automatycznego systemu nawadniania wraz z regulacją głowic. Ostatnią czynnością jest zaprogramowanie sterownika, który pozwala na uruchamianie systemu w określone dni i godziny. Dodatkowo system można wzbogacić o czujniki deszczu, które wstrzymują zraszanie trawników i nawadnianie ogrodu w deszczowe dni.

Projektujemy i instalujemy automatyczne systemy nawadniania:

  • tylko sprawdzeni producenci
  • podział na sekcje nawadniające
  • orurowanie po najkrótszym możliwym torze
  • regulacja głowic
  • programowanie systemu
  • czujniki deszczu
  • serwis i konserwacja
  • gwarancja jakości
123

zaprojektowanych ogrodów

100%

zadowolonych klientów

18

markowych maszyn

1327

różnych sadzonek