Zakładanie trawników

ZAKŁADANIE TRAWNIKÓW

Trawnik z siewu najlepiej zakładać wiosną, tj. od kwietnia do początku maja. Wówczas gleba zwykle jest sucha, a temperatura powietrza oscyluje powyżej 10°C. Drugim dogodnym terminem jest późne lato albo wczesna jesień (od połowy sierpnia do końca września). Podobnie jak wiosną, późnym latem bądź jesienią, gleba powinna być wilgotna, ale nie rozmoknięta. Jak nadmieniliśmy, latem lub jesienią można siać trawę. Trzeba się jednak liczyć z częstym zraszaniem posiewu niewielkim strumieniem wody. Przy zakładaniu trawnika z siewu, należy pamiętać, że siewki są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Nawet krótkotrwały brak wody może je zniszczyć i zniweczyć pracę ogrodnika. Po rozsianiu oraz po przykryciu nasion glebą, źdźbła nie będą jeszcze wystarczająco gęste, aby uzyskać w krótkim czasie pożądany dla inwestora efekt. Pamiętać przy tym należy o konieczności obfitego podlewania świeżo zasianej trawy. Mając na uwadze wskazane uwarunkowania trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dla trawników zakładanych jesienią pierwsze efekty zobaczymy wczesną wiosną.

Trawnik z rolki też lepiej rozkładać wiosną, późnym latem bądź jesienią. Dobrej jakości trawnik z rolki poradzi sobie z lekkim mrozem. Można go zatem układać nawet w listopadzie.

Inaczej jest z delikatnymi źdźbłami trawy z siewu, bowiem te są podatne na spadki temperatury. Na rynku oferowana jest trawa wytwarzana metodą na folii lub odcinana od gruntu. Ta pierwsza dobrze sprawdzi się w małych ogrodach. Jej największą zaletą jest odporność na deptanie. Z tego względu doskonale nadaje się do ogrodów, w których przebywają dzieci. Trawa na folii charakteryzuje się silnym ukorzenieniem i jest wyjątkowo odporna na intensywne użytkowanie.

Trawa odcinana od gruntu jest wyjątkowo mocna i gęsta. Z tego względu sprawdzi się na dużych powierzchniach, w parkach, czy na skwerach. Trawniki przygotowane tą metodą można łatwo utrzymać w dobrym stanie. Nie zagraża im intensywne użytkowanie przez np. biegaczy czy przechodniów. Trawy odcinane od gruntu są wyjątkowo odporne na deptanie.

Niezależnie od metody wytwarzania, wysokiej jakości darń powinna być intensywnie zielona, pozbawiona chwastów i posiadać gęste, białe korzenie. Jej płaty powinny mieć jednakowe wymiary, a ziemia nie może się z nich obsypywać. Darń nie może być w żadnym razie przesuszona! Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jakie znaczenie dla trwałości i efektu końcowego ma jakość zamawianego trawnika z rolki lub jakość mieszanki użytej do siewu. Niezależnie od tego, czy inwestor zdecyduje się na trawnik z siewu, czy też na układanie trawy z rolki, gwarantujemy zakup najwyższej jakości materiału. Trudno zatem pominąć ten aspekt przy wyborze wykonawcy. Nasze ponad dwudziestoletnie doświadczenie na rynku jest bez wątpienia atutem. Pracując w branży ogrodniczej postawiliśmy na współpracę tylko ze sprawdzonymi producentami i dostawcami. Tym samym możemy dostarczyć klientom najlepszy materiał siewny lub doskonałą trawę z rolki niezależnie od metody jaką jest wytwarzana.

Zakładanie trawnika
Trawy najlepiej rosną w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5), lekkiej i próchnicznej. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, należy posypać je wapnem lub kredą, gdy jest gliniaste – trzeba dodać do niego piasek, a jeśli mamy do czynienia z podłożem piaszczystym, musimy zastosować kompost. Gdy w ogrodzie ziemia jest nieurodzajna, najlepiej rozłożyć na niej około 10 cm warstwę żyznej gleby. Trzy tygodnie przed siewem rozkładamy nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do trawników.

Siatka przeciw kretom
Przed położeniem lub wysianiem trawy warto zabezpieczyć ogród przed kretami i innymi podziemnymi intruzami. Dodajmy przy tym, że krety są w Polsce objęte ochroną. Skutecznym zabezpieczeniem przez krecią robotą jest zamontowanie w ogrodzie specjalnej siatki. Należy ją rozłożyć na około 10 cm pod powierzchnią gruntu. Takie rozwiązanie zapewni wieloletnią ochronę. Montaż siatki wykonuje się na wcześniej przygotowanym podłożu i rzecz jasna przez ułożeniem trawnika lub wysianiem trawy. Do mocowania siatki w glebie służą specjalne szpilki stalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego. Siatki przeciw kretom można wykorzystać także pod rabatami kwiatowymi, warzywnymi, a nawet pod skalniakami. Należy przy tym pamiętać, że pod rabatami musimy umieścić siatkę minimum 30 cm pod powierzchnią ziemi.

Prace wyrównujące teren
Przed układaniem trawnika należy odpowiednio przygotować teren przeprowadzając prace wyrównujące i rekultywacyjne na działce. Wyrównanie terenu i rozpulchnienie gleby wykonujemy przy użyciu glebogryzarki.

Trawnik z rolki dostarczany jest z gotowym podkładem. Darń najlepiej jest układać od razu po przywiezieniu, a całość prac wykonać w jeden dzień. Przetrzymywanie trawy w rolkach może doprowadzić do jej uszkodzenia (darń można przechowywać najwyżej dobę). Gdy zajdzie taka potrzeba, trawę należy pryzmować maksymalnie w pięciu warstwach i składować w ocienionym miejscu. Ważne, by w każdej z warstw, źdźbła były skierowane w tę samą stronę (z włosem albo pod włos).

Prace końcowe
Kiedy chcemy nadać określony kształt układanemu trawnikowi (np. zaokrąglony) konieczne będzie jego przycięcie. Miejsca odciętych fragmentów trawnika uzupełnia się ziemią, by uchronić krawędzie darni przed wysychaniem. Ułożony trawnik wyrównuje się przez wałowanie, po czym całość obficie podlewa. Po podlaniu w niektórych miejscach mogą ukazać się przerwy między płatami. Wówczas należy je wypełnić torfem i uzupełnić klinami z darni lub obsiać mieszanką traw. Po ułożeniu darni delikatnie dociskamy ją do podłoża grabiami lub drewnianym ubijakiem. Chodzi o to, by nie pozostały pod trawnikiem pęcherze z powietrzem. Całość trawnika wałujemy.

Kiedy można użytkować trawnik?
Darń z folii ukorzenia się w kilka dni po rozłożeniu (można to sprawdzić, próbując ją lekko unieść). Po ułożonej darni można chodzić od razu, ale intensywne korzystanie możliwe jest dopiero po kilku dniach. Ryzyko wyschnięcia w okresie ukorzeniania jest niewielkie, choć oczywiście trawa wymaga odpowiedniego nawadniania w razie nadejścia suszy.

Po trawniku z rolki można chodzić dopiero po dwóch tygodniach od jego ułożenia. Darń z rolki ma skrócone korzenie nawet o połowę. Ma to miejsce przy oddzielaniu trawy od podłoża. Opóźnia to jej ukorzenienie na nowym miejscu i łatwiej może dojść do przesuszenia.

Trawniki od Profi Garden:

  • 20 lat doświadczeń
  • selekcjonowany materiał siewny
  • dedykowane mieszanki traw
  • profesjonalne wykonawstwo
  • trawniki z rolki tylko od sprawdzonych i certyfikowanych dostawców
  • maszyny najwyższej jakości
  • gwarancja jakości
  • serwis interwencyjny
123

zaprojektowanych ogrodów

100%

zadowolonych klientów

18

markowych maszyn

1327

różnych sadzonek